0
Košík je prázdný
0

    jak-spravne-vybrat-satelitni-prijimac

    Jak správně vybrat satelitní přijímač


     

    jak postupovat při výběru a na co si dát pozor


     

    Zákazníci se na nás často obrací s dotazem, jaký satelitní přijímač vybrat? Pokud bychom chtěli odpovědět jednoznačně, v dnešní době je vhodné kupovat pouze HD satelitní přijímač, tedy přijímač s podporou příjmu HD/MPEG-4.

    satelitní přijímač

    Taková odpověď je sice správná, ale nepomůže zákazníkovi vybrat si konkrétní typ z bohaté nabídky HD satelitních přijímačů, které jsou v současné době na trhu dostupné. Abychom Vám rozhodování při koupi satelitního přijímače usnadnili, připravili jsme pro Vás několik tipů, na co se zaměřit.

    Mohlo by vás také zajímat: Připravte se, satelitní programy v SD rozlišení končí

    Před výběrem přijímače si nejdříve odpovězte na dvě otázky:

    1. Co od přijímače očekávám?

    jak vybrat přijímač

    Stejná situace jako když někdo nedá dopustit na svoji krásnou Fabii v základní výbavě a jiného neuspokojí ani nejnovější Superb s automatickým parkovacím asistentem. U satelitních přijímačů je to podobně.

    Pokud se chcete "jenom" dívat na svoje oblíbené pořady, preferujete jednoduché ovládání a nepotřebujete dalších 50 funkcí, které nevyužijete, je pro Vás vhodný jiný typ přijímače, než pro toho, kdo chce denně nahrávat, surfovat na internetu, přehrávat filmy nebo fotografie ze síťového disku, sledovat nejnovější videa na youtube apod.

    2. Kolik chci investovat?

    Peníze jsou až na prvním místě a proto byste měli mít představu o tom, kolik chcete do nového přijímače investovat. Ceny HD satelitních přijímačů se v současné době pohybují cca od 1.500 Kč až do 20.000 Kč. Rozdíly mezi nimi jsou ve značce, kvalitě, výbavě, funkcích a v neposlední řadě v celkovém komfortu při obsluze.

    Výbava

    Pokud už máte jasno v tom, co by měl Váš nový satelitní přijímač umět a kolik do něj chcete investovat, můžeme přejít k vysvětlení několika pojmů týkajících se výbavy přijímače.

    Tunery

    Hledejte přijímač s tunerem označeným jako DVB-S2. Tím získáte jistotu, že vybraný přijímač podporuje příjem programů ve vysokém rozlišení HD a také programů ve standardním rozlišení SD s kompresí MPEG-4/AVC.

    V nabídce najdete i vícetunerové přijímače, například se dvěma DVB-S2 tunery. Druhý tuner zde bývá využíván pro potřeby nahrávání, pokud chce uživatel jeden program sledovat a druhý nezávisle nahrávat, respektive pokud chce nahrávat dva různé programy.

    dvojitý tuner

    Speciální kategorií jsou přijímače s kombinovanými tunery - tzv. Combo. Takový přijímač bývá vybaven jedním (nebo více) satelitními DVB-S2 tunery a dále jedním (nebo více) hybridními tunery pro příjem pozemní televize DVB-T/T2 a kabelové televize DVB-C. S takovým zařízením má zákazník možnost kombinace příjmu satelitní, pozemní nebo kabelové televize.

    tunery

    Dekodér (čtečka karet)

    Nejčastěji se setkáváme s přijímači se zabudovaným dekodérem Irdeto PI-sys. Tento typ kódování používají dva největší poskytovatelé satelitní televize v ČR, tedy Skylink a freeSAT. Ve čtečkách Irdeto fungují všechny typy dekódovacích karet Skylink: Skylink ICE, Skylink Výměna, Skylink Irdeto HD, Skylink Standard HD M7.

    Druhým typem dekodéru jsou tzv. univerzální čtečky karet. Zprovoznění dekódovací karty v univerzální čtečce může být podmíněno instalací alternativního firmware, což se nejčastěji provádí pomocí USB flashdisku nebo přímo z internetu, pokud je k němu přijímač připojen. V univerzálních čtečkách nelze provozovat kartu Skylink Standard HD M7.

    CI slot a dekodér (čtečka karet)

    CI/CI+ slot

    Dalším způsobem, jak používat přístupovou kartu satelitního operátora v přijímači, je použití externího dekódovacího modulu. Abychom mohli modul s kartou používat, musí být přijímač vybaven rozhraním Common Interface (CI). Takto můžeme dekódovací kartu provozovat i v přijímačích, které nemají zabudovaný dekodér.

    Vzhledem k tomu, že programová nabídka satelitních operátorů se liší, nejsou výjimkou zákazníci, kteří chtějí provozovat současně dvě různé dekódovací karty (například kombinace Skylink + freeSAT). Takový požadavek vyřeší přijímač, který má zabudovaný dekodér a zároveň i volný CI/CI+ slot nebo přijímač se dvěma CI/CI+ sloty.

    Displej

    Pro někoho možná nepodstatná věc, ale i podle displeje se mnozí zákazníci rozhodují při koupi nového přijímače. V nabídce najdete přijímače s alfanumerickým displejem, kde můžete vidět název televizní stanice, případně také název sledovaného pořadu, dále numerický displej, na němž během sledování pořadu vidíte číslo předvolby, a existují také přijímače bez displeje, které jsou vybaveny pouze LED diodou signalizující zapnutý nebo vypnutý stav.

    displej (LCD)

    Pevný disk

    U satelitních přijímačů s funkcí rekordéru (PVR) se můžete setkat se zabudovaným pevným diskem HDD. Ten slouží pro ukládání záznamů při nahrávání.

    pevný disk (harddisk)

    Napájení

    Rozlišujeme přijímače se zabudovaným napájecím zdrojem, které jsou přímo připojeny do sítě 230V a dále přijímače napájené prostřednictvím externího adaptéru (230V/12V). Pokud satelitní přijímač používáte pouze v teple domova, není třeba způsob napájení řešit. Vozíte-li satelitní přijímač s sebou na cestách (např. řidiči kamionů apod.), případně rádi kempujete a svoje oblíbené televizní pořady chcete mít s sebou, zaměřte se na přijímače s napájením 12V. Jejich výhodou je totiž možnost napájení z autozásuvky (autozapalovače).

    externí napájecí adaptér (napájecí zdroj)

    WiFi

    Některé přijímače podporují připojení k bezdrátové síti. WLAN modul může být integrovaný v přijímači nebo je řešen externě pomocí USB WiFi modulu.

    usb wifi adaptér

    Vstupy a výstupy

    Aneb co všechno můžete k danému satelitnímu přijímači připojit. Standardně vybavený přijímač by měl mít k dispozici HDMI výstup na propojení s LCD nebo plazma televizorem, konektor SCART nebo analogový video a audio RCA (Cinch) výstup pro připojení ke starším typům televizorů, USB konektor pro připojení externího disku, WiFi modulu nebo např. Bluetooth klávesnice, Ethernet konektor pro připojení k síti (LAN), digitální audio výstup S/PDIF - optický nebo koaxiální.

    Dále může být přijímač vybaven komponentní výstupem YPbPr, eSATA konektorem pro připojení externího disku, konektorem pro připojení externího IR čidla, HDMI vstupem a servisním konektorem (např. RS-232)

    vstupy a výstupy (konektory)

    Operační systém Linux

    V nabídce můžete narazit na tzv. linuxové satelitní přijímače. Příkladem jsou produkty Dreambox nebo Vu+. Tato zařízení jsou typická programovatelnou čtečkou karet a možností rozšiřování o další funkce a aplikace pomocí tzv. pluginů (např. přehrávač videa a hudby, internetová rádia, youtube, sledování webových kamer apod.). Dále se vyznačují podporou různých síťových funkcí - můžete například sledovat filmy a fotky uložené na síťových úložištích nebo na tato úložiště nahrávat. Nechybí ani funkce streamování videa po síti nebo ovládání přijímače "na dálku" přes webové rozhraní. Sečteno a podtrženo, uživatel si může svůj přijímač postavený na otevřené platformě OS Linux upravit na míru a vytvořit si tak domácí multimediální centrum.

    operační systém Linux (logo)

    Funkce

    Nahrávání

    Možnost záznamu pořadů patří mezi standardní funkce satelitního přijímače. Rozdíly jsou v typech úložišť, na které jsou nahrávky ukládány. Nahrávat můžeme na zabudovaný pevný disk, pokud je jím přijímač vybaven, dále na externí pevný disk (USB, eSATA), USB flashdisk nebo na, v dnešní době stále populárnější, datové úložiště NAS připojené do domácí sítě.

    Funkce nahrávání bývá v popisu přijímačů označována jako PVR (Personal Video Recorder) nebo DVR (Digital Video Recorder). Při možnosti nahrávání na externí disk jsou přijímače značeny jako PVR Ready nebo DVR Ready.

    zařízení pro nahrávání (záznam pořadů)

    Timeshift

    Úzce souvisí s funkcí nahrávání, jedná se o tzv. posun v čase. V praxi tuto funkci můžete využít například tehdy, pokud se díváte na film a potřebujete si na malou chvíli někam odskočit. Stisknutím tlačítka na aktivaci funkce Timeshift dojde k zastavení obrazu a přijímač začne pokračování běžícího pořadu nahrávat. Po návratu k televizoru tedy můžete pokračovat ve sledování přesně tam, kde jste skončili. Podmínkou používání funkce Timeshift je mít k přijímači připojeno úložiště - integrovaný pevný disk nebo externí disk.

    Mohlo by vás také zajímat: Televize bez reklam

    funkce Timeshift (posun v čase)

    FastScan

    Přijímače vybavené funkcí FastScan umí automaticky naladit kompletní nabídku programů satelitní televize Skylink a navíc naladěný seznam udržují stále aktuální. Pokud tedy dojde ke změně v parametrech vysílaných programů, nemusíte pracně přelaďovat, FastScan to zvládne za vás. Kromě programů Skylink naladí funkce FastScan také vybrané volné programy (FTA) z družice Astra 19,2E.

    Mohlo by vás také zajímat: Popis chování přijímačů s funkcí FastScan

    logo funkce FastScan

    HbbTV

    Hybridní televize HbbTV je kombinace televizního vysílání a internetu. U nás je, co se týče HbbTV, nejznámější aplikace iVysílání České televize, která umožňuje přehrávat pořady z bohatého internetového archivu (více než 90 tisíc hodin pořadů) a prohlížet teletext s moderním grafickým rozhraním. Ovládání aplikace je naprosto jednoduché a probíhá pomocí dálkového ovladače. Při přepnutí na program, u kterého je hybridní služba dostupná (dostupnost je signalizována červeným tlačítkem, které se na chvíli objeví v obraze), můžete HbbTV aktivovat stisknutím červeného tlačítka na dálkovém ovládání.

    logo HbbTV (hybridní televize)

    Webový prohlížeč

    Na přijímačích vybavených funkcí webového prohlížeče, můžete po připojení k internetu prohlížet oblíbené webové stránky. Věnujte pozornost tomu, jestli má přijímač skutečně plnohodnotný prohlížeč, ve kterém zobrazíte jakoukoli www stránku nebo se jedná jen o přednastavené aplikace (např. Youtube, počasí apod.).

    webový prohlížeč (internet)

    Media Player

    Pokud chcete na satelitním přijímači poslouchat oblíbenou muziku (např. MP3), prohlížet pořízené fotografie (např. JPEG) nebo jej používat jako přehrávač filmů (např. DivX, Xvid), hledejte funkci Media Player. Přehrávání multimediálních souborů je možné z externího USB disku nebo flashdisku. Některé typy přijímačů umožňují přehrávat soubory také z SD karty nebo síťového úložiště NAS.

    media player (přehrávač multimediálních formátů)

    Auto DiSEqC

    Velmi zjednodušeně řešeno, tato funkce automaticky rozpozná a nastaví přijímané družice.

    Nabídka satelitních přijímačů

    Satelitní přijímače pro příjem programů Skylink
    Satelitní přijímače pro příjem programů freeSAT (UPC)
    Satelitní přijímače pro příjem programů Telly

    Zobrazit kompletní nabídku satelitních přijímačů