VYŘEŠÍME PŘÍJEM VAŠÍ TELEVIZE A ROZHLASU i bez dalších poplatků VYŘEŠÍME PŘÍJEM VAŠÍ TELEVIZE A ROZHLASU i bez dalších poplatků

Maloobchod, velkoobchod, dodání zboží do 24 hodin*
Omko Digital, a.s. - váš dodavatel anténní a satelitní techniky
33

Televize bez reklam

přijímače a set top boxy s pevným diskem


televize Přejete si sledovat TV programy bez reklam? Nebo vás okolnosti nutí podívat se na oblíbený program v jiném čase, než ve kterém je vysílán? A co nahrávat a sledovat několik programů současně? Správným výběrem přístrojů toho dosáhnete a získáte i další výhody.


Důležité: Níže popisované postupy a funkce předpokládají výběr přístrojů se zabudovaným pevným diskem (HDD) v digitálním satelitním přijímači nebo set top boxu (DVB-T/DVB-T2), nebo připojený externí pevný disk přes USB (případně flash disk).

Běžný příjem digitální televize

V poslední době došlo k podstatnému snížení cen digitálních satelitních i pozemních přijímačů (set top boxů). Příjem digitálního vysílání českých programů ze satelitu nebo programů pozemní digitální televize se stal běžnou záležitostí. V mnoha případech si zájemce vybírá pouze podle ceny a v mnoha případech mu také jeho vybrané základní zařízení za nejnižší ceny plně dostačuje. Pro nahrávání oblíbeného programu pak použije běžný videorekordér, to je však v 21. století přežitek. Druhá možnost je použití DVD rekordéru, který má v sobě vestavěný tuner pro příjem digitálního pozemního vysílání. Zde je ovšem uživatel omezen počtem programů dostupných v jeho lokalitě.

Existuje však i jednoduché řešení možnosti příjmu a nahrávání všech pořadů s výhodou vyřadit reklamní bloky všech televizí.

Příjem digitální televize přijímačem s vestavěným HDD.

Přijímače, které umožňují přímé nahrávání na vestavěný pevný disk (HDD), se označují PVR (Personal Video Recording). Na trhu jsou přijímače satelitní (DVB-S), pozemní (DVB-T/DVB-T2) i kabelové (DVB-C) televize. Dále i přístroje, které pomocí USB portu umožňují připojení externího pevného disku nebo flash disku. Tyto přijímače jsou označovány jako PVR ready. (U těchto přijímačů je nutné použít pouze doporučené HDD).

Nahrávání

Stolní přístroje (set top boxy) s pevným diskem nebo s možností připojení externího disku mají kromě běžných funkcí nezbytných pro příjem digitální televize jednu funkci navíc. Je to funkce záznam programu na pevný disk. Kapacita pevného disku pak vymezuje celkovou dobu záznamu programů, dnes se již běžně používají pevné disky 500GB a i více.

Přístroj lze tedy používat jako vysoce kvalitní a velmi pohotový videorekordér. Při záznamu digitální TV na HDD nedochází ke ztrátě kvality obrazu a zvuku. Záznam je 1:1 se zdrojovým digitálním signálem. Tedy nedochází k žádné degradaci obrazu ani zvuku. Záznam spustíte jediným stisknutím tlačítka a v tom okamžiku se vám automaticky zaznamená nejen vlastní pořad, ale i další informace, např. název programu, informace o daném programu (EPG - elektronický programový průvodce), datum a čas záznamu.

TimeShift - posun v čase

Časový posun - obrovská výhoda záznamu na interní nebo externí HDD. Samozřejmě ne všechny přijímače tuto funkci umožňují, proto je třeba pečlivě vybírat. Příklad - sledujete a zároveň nahráváte pořad a tu zazvoní soused, nemusíte se znervózňovat, funkce TimeShift vám kdykoliv umožní vrátit se ve sledování programu přesně do místa, kde vás soused přerušil. Nebo si potřebujete odskočit, pak stačí jednoduše stisknout tlačítko Pause. Tím pohyb v obraze zastavíte. Funkce TimeShift zajistí, že o nic nepřijdete. Po návratu stisknete Play a sledujete program přesně z toho místa, kdy jste svůj TV museli opustit. Vtip spočívá v tom, že nahrávání programu na HDD pokračuje i po stisknutí tlačítka Pauze.

Televize bez reklam

Ve funkci TimeShift je skryto i tajemství nadpisu tohoto článku - sledování pořadu bez reklam. Princip je velice jednoduchý - např. ve 20.00 začnete nahrávat pořad, ale ke sledování TV zasednete až ve 20.30. Vrátíte záznam na začátek a sledujete pořad ze záznamu. Přitom samozřejmě pokračuje současné nahrávání dalších minut pořadu na HDD.

Pokud vás při sledování záznamu vyruší reklama, převinete záznam během několika vteřin na její konec a pokračujete ve sledování pořadu. Stejným způsobem můžete postupovat až do té doby, kdy se rychlým převíjením vpřed dostanete do reálného času nahrávky. Nemluvě o tom, že si můžete zopakovat jakoukoliv zajímavou scénku. Stejný princip lze využít i při pozdním příchodu domů - naprogramovaný záznam, který už běží, můžete sledovat v jakémkoliv čase (fotbal, hokej, tenis, atd. vše bez přestávek).

Střih, záznam nahrávky na DVD

Některé přístroje s HDD zároveň umožňuje střih nahrávky, kdy před reklamou označíte jedním indexem začátek reklamy a druhým indexem konec reklamy. Pak takto označený úsek záznamu z HDD vymažete, pokud chcete nahrávku zachovat pro další přehrání, nebo ji uložit na PC, případně vypálit na DVD.

Přístroj s HDD a jedním tunerem

Při použití set top boxu s HDD a jedním tunerem (vstupem) je většinou možné nahrávat pouze program na který se právě díváme. U některých satelitních přijímačů lze sledovat i jiný program než ten, který nahráváte. Jsme ale omezeni pouze výběrem programů z jednoho transpondéru. Tedy nemůžete např. nahrávat pořad z Primy a současně sledovat Novu. Toto je omezení dané jedním tunerem.

Přístroj s HDD a dvěma tunery

Přístroje se dvěma tunery poskytují v tomto směru nejvíce možností. Důležité pro provoz je, aby oba tunery přijímaly nezávislé signály. U přístrojů pro DVB-T/DVB-T2 je vstup řešen buď jedním vstupem, pak se signál rozděluje až uvnitř přístroje do dvou tunerů, nebo dvěma vstupy, které je možné propojit do smyčky krátkou propojkou (to lze učinit i u kabelových přístrojů).

Přístroje pak umožňují nahrávání až dvou programů z různých multiplexů a sledování třetího programu z jednoho z těchto dvou multiplexů.

U satelitních přístrojů je nezávislý vstup do dvou tunerů zajištěn použitím dvou konvertorů (LNB), nebo použitím konvertoru typu Twin.

Kvalitní satelitní přijímače většinou umožňují nahrávání až dvou programů z různých transpondérů a sledování třetího programu z jednoho z těchto dvou transpondérů. Takže sledujeme např. ČT1 a nahráváme pořad z Primy a pořad z Novy současně!

Další možností je kombinace nahrávání až dvou programů a sledovat záznam z pevného disku.

U satelitního příjmu je nutné mít dekódovací kartu, protože z důvodu autorských práv jsou české a slovenské programy kódovány. Pouze několik málo programů vysílá volně, např. zpravodajské stanice ČT24 a TA3.

Většina komerčních přístrojů pracuje na principu, že se program nahraje v zakódovaném tvaru (ten, na který se nedíváme). Poté je nutné ho co nejdříve dekódovat, abyste o tento pořad nepřišli (z důvodu změny klíčů satelitním operátorem).

Na trhu však existuje spousta přijímačů, které jsou osazené dvěma dekódovacími moduly a dvěma kartami, dokáží nahrávat vždy dekódovaně a to i dva programy ve vysokém rozlišení (HDTV).

Existují i satelitní přijímače, které umožňují sdílení jedné karty pro oba tunery. Většinou se jedná o přijímače s operačním systémem Linux. Zde máme vždy dekódovanou nahrávku. Proto jsou tyto přijímače mezi zákazníky velmi oblíbené.

V nabídce jsou také satelitní přijímače, které umožňují nahrávat i více než dva programy současně. Např. oblíbené přijímače Dreambox umožňují nahrávat kolem 10 programů současně. V základní sestavě přijímače jste omezeni jen dvěma transpondéry.

Přijímače Dreambox dokáží mnohem více. Nejen, že umí zpracovávat signály ve standardním rozlišení ale také i ve vysokém rozlišení HDTV. Do tohoto přístroje je navíc možné doplnit další dva satelitní tunery, získáváme tak čtyřtunerový HDTV satelitní přijímač, tedy možnost nahrávat až ze 4 různých transpondérů současně! Přijímač je samozřejmě třeba připojit k tzv. quad konvertoru, který má 4 nezávislé výstupy. Přístroje Dreambox jsou špička v oboru satelitní techniky.

Důležité je zmínit, že většina dnešních moderních přijímačů již podporuje vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV), včetně nahrávání v této kvalitě.

Doporučení

Přístroje PVR lze doporučit jako hlavní přístroje v domácnosti, do ostatních pokojů postačují přijímače PVR ready nebo přijímače bez možnosti nahrávání. Díky vzrůstajícímu počtu programů a především oblíbených českých seriálů, které si na jednotlivých programech ve stejném vysílacím čase konkurují a pokud o ně nechcete přijít, můžete je pomocí PVR nebo PVR ready přístrojů sledovat i v jiném čase a navíc zcela bez reklam.

Závěr

Vzrůstající obliba přístrojů s vestavěným nebo externím HDD je přirozeným důsledkem technického pokroku. Pro náročného diváka je pak zajímavým zpestřením a doplněním sledování televize. Vlastnosti přístrojů s HDD jsou užitečné zejména v době růstu reklamních časů u komerčních televizí.


Zobrazit nabídku satelitních přijímačů DVB-S/DVB-S2


Pro záznam doporučujeme flash disky nebo externí disky. Připadně interní pevné disky, je-li možná vestavba.


Zobrazit nabídku set top boxů DVB-T/DVB-T2


Ing. Martin Švehlík
Omko Digital a.s.


Přejít na úvodní stránku
Vyhledávání

Zobrazit zboží v akci
Katalog zboží
Přijímače
Moduly, karty
Antény, paraboly
Rozvod signálu
Držáky, stožáry
Elektro, Audio, PC
Zákaznický servis
Informace o stavu objednávky
Informace o stavu reklamace
Sledování zásilky
Potřebuji poradit

Proč nakupovat u nás?


logo Omko Digital

Novinky a slevy na Váš email

Pravidelné informace o aktuálních slevách, odměnách a speciálních akcích přímo do Vaší emailové schránky.
Vyplňte Váš email: Jak na to?

© 2003-2023 Omko Digital a.s., Developed by Robert Zaborowski, Duševní vlastnictví. Tyto internetové stránky používají soubory cookie.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.