VYŘEŠÍME PŘÍJEM VAŠÍ TELEVIZE A ROZHLASU i bez dalších poplatků VYŘEŠÍME PŘÍJEM VAŠÍ TELEVIZE A ROZHLASU i bez dalších poplatků

Maloobchod, velkoobchod, dodání zboží do 24 hodin*
Omko Digital, a.s. - váš dodavatel anténní a satelitní techniky
33

LTE může rušit příjem digitální televize DVB-T


antény, zesilovače a filtry LTE


LTE

Mobilní operátoři zahájili mohutnou reklamní kampaň, ve které informují veřejnost o "vysokorychlostním internetu v mobilu" nebo se chlubí pokrytím ČR "turbointernetem". V obou případech jde o jedno a to samé - LTE. Nadšenci bavící se moderními technologiemi v tom mají jasno, ti méně technicky zdatní možná přesně neví, o co se jedná. Právě pro ty je určen tento krátký článek, v němž se pokusíme technologii LTE přiblížit a zároveň vysvětlíme, jak LTE souvisí s příjmem digitální televize.

Co je to LTE?

logo LTE Zkratka LTE pochází z anglického "Long Term Evolution" a představuje technologii určenou pro vysokorychlostní přenos dat v mobilních sítích. Průkopníky této technologie jsou Švédsko a Norsko, kde byly první sítě spuštěny již v roce 2009, počátky LTE v České republice se datují do roku 2012.

LTE řadíme mezi mobilní sítě další generace (Next Generation Mobile Networks). Navazuje na dobře známou technologii 3G, nejedná se však ještě o systém 4. generace (4G), jak bývá někdy mylně uváděno. Laicky řečeno, LTE můžeme spíše chápat jako určitý mezistupeň mezi 3G a 4G. Plnohodnotným 4G systémem bude až LTE Advanced.

Hlavními výhodami LTE jsou rychlé stahování a odesílání dat (teoreticky 172,8 /57,6 Mbit/s), rychlá odezva, pokrytí signálem i v místech, kde není internet dostupný a v neposlední řadě menší energetická náročnost, tedy větší výdrž a delší životnost baterií v přijímacích zařízeních.

LTE může rušit příjem digitální televize DVB-T

DVB-T Původně byla v ČR pro LTE vyhrazena kmitočtová pásma 1800 MHz a 900 MHz (původně pro GSM). Kvůli určitým omezením, která v některých případech stále přetrvávají (900 MHz), není možné jejich plné využití pro LTE.

Ke zlomu došlo až po přechodu z analogového na digitální pozemní vysílání DVB-T, kdy pro LTE byla vyčleněna část televizního pásma (800 MHz). To sice potěšilo mobilní operátory, kteří můžou díky tomuto kroku pokrýt větší území (signál na nižších kmitočtech se šíří lépe), zároveň ale přidalo starosti uživatelům, kteří sledují televizní programy právě přes pozemní vysílání DVB-T. Kmitočty pro šíření LTE jsou nyní v těsné blízkosti kmitočtům pozemního digitálního vysílání DVB-T a obavy z možného vzájemného rušení jsou bezesporu na místě.

Nefungují vám některé programy? Příčinou může být LTE

Nejblíže pásmu LTE jsou kanály 59 (778 Mhz) a 60 (786 Mhz) a dají se předpokládat problémy s příjmem právě těchto frekvencí. Např. na kanálu 59 šíří pražské (Žizkov, Cukrák) a brněnské (Kojál, Hády, Barvičova) vysílače Multiplex 3 s programy ČT:D/art, Prima Love, Prima Zoom, Óčko, Óčko Gold a Šlágr TV. Stejný multiplex vysílá trutnovský vysílač Černá hora na 60. kanálu.

Antény a filtry, které můžou pomoci s rušením LTE

I přes výše uvedené, spuštění LTE ve vaší lokalitě nemusí automaticky znamenat problémy s příjmem televizního signálu. Případné rušení ovlivňuje více faktorů. Tím hlavním je samotné umístění vysílače LTE v daném místě. Dalším je přijímací technika, kterou pro příjem DVB-T používáte - ať už se jedná o antény, zesilovače, kabelové rozvody apod. Velmi důležitou roli hraje také to, z jakého vysílače a tedy na jakých frekvencích (kanálech) je televizní signál přijímán.

Výrobci anténní techniky zareagovali na problémy spojené s LTE poměrně rychle a v nabídce nyní najdete komponenty s označením LTE ready, LTE free nebo LTE compatible. U antén toto označení zpravidla znamená maximum zisku na frekvencích určených pro DVB-T (tedy do 60. kanálu) a jeho postupný pokles na frekvencích LTE. Anténa v takovém případě zbytečně nezesiluje nežádoucí LTE, nedokáže jej však nijak potlačit.

Křivka zisku

* kliknutím na graf jej můžete zvětšit

K potlačení nežádoucího signálu LTE slouží speciální filtry. Existuje více typů od různých výrobců, liší se mezi sebou tím, od jakého kanálu a jak silně zvládnou LTE potlačit. S tím souvisí technická náročnost výroby takového filtru a samozřejmě také jeho cena.

křivky potlačení LTE signálu

Co dělat, když si nevíte rady s LTE

Problematika LTE je poměrně složitá a bez profesionální měřící techniky často obtížně řešitelná. Pokud si nevíte rady s problémy spojenými se spuštěním LTE a nepatříte mezi kutily, kteří rádi postupují metodou pokus-omyl, jsme tu pro Vás.

Zajistíme odbornou montáž i měření

Pomůžeme Vám vyřešit problémy s příjmem televizního signálu. Kontaktujte nás.

Antény, filtry a zesilovače LTE v naší nabídce

LTE

Mapa vysílačů LTE

Aktuální přehled vysílačů (základových stanic LTE) naleznete na interaktivní mapě ČTÚ na adrese: start-lte.ctu.cz

Mapa vysílačů LTE

27.05.2015, Použité zdroje: ČTÚ

Přejít na úvodní stránku
Vyhledávání

Zobrazit zboží v akci
Katalog zboží
Přijímače
Moduly, karty
Antény, paraboly
Rozvod signálu
Držáky, stožáry
Elektro, Audio, PC
Zákaznický servis
Informace o stavu objednávky
Informace o stavu reklamace
Sledování zásilky
Potřebuji poradit

Proč nakupovat u nás?


logo Omko Digital

Novinky a slevy na Váš email

Pravidelné informace o aktuálních slevách, odměnách a speciálních akcích přímo do Vaší emailové schránky.
Vyplňte Váš email: Jak na to?

© 2003-2023 Omko Digital a.s., Developed by Robert Zaborowski, Duševní vlastnictví. Tyto internetové stránky používají soubory cookie.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.