VYŘEŠÍME PŘÍJEM VAŠÍ TELEVIZE A ROZHLASU i bez dalších poplatků VYŘEŠÍME PŘÍJEM VAŠÍ TELEVIZE A ROZHLASU i bez dalších poplatků

Maloobchod, velkoobchod, dodání zboží do 24 hodin*
Omko Digital, a.s. - váš dodavatel anténní a satelitní techniky
33

DVB-T2


aneb příjem HD programů zdarmalogo dvb-t2 Fenoménem současnosti v televizním příjmu, bráno z hlediska technické vyspělosti, která podmiňuje přitažlivý divácký zážitek, je bezesporu příjem obrazu ve vysokém rozlišení, všeobecně známém pod zkratkou HD. Je to logický důsledek velmi dynamického rozvoje metod přenosu televizního obrazu a zvuku, a současně nasazení moderních technologií do konstrukce televizních přijímačů. Pokud si tedy televizní divák chce dnes dopřát zážitek naprosto nesrovnatelný s možnostmi, které byly dostupné ještě nedávno, nestačí mu pouze kvalitní HD televizní přijímač, ale musí vyřešit také způsob jak se dostat k signálu, který televizi s HD přenáší. Chce li tento technický problém vyřešit instalací satelitní paraboly, má vystaráno. Pokud ovšem tuto možnost nemá (ať již jsou důvody jakékoliv), má lidově řečeno smůlu.

Je sice pravda, že v několika málo velkých aglomerací ČR bylo několik let v provozu, který se nazýval "pokusný", pár malých vysílačů šířících čtvrtý multiplex jenž obsahoval m.j. dva programy v HD.Vzhledem k charakteru tohoto provozu nebylo možno jej považovat za srovnatelnou variantu toho, co umožňuje zmíněné satelitní vysílání. Zdá se však, že pro tento okruh diváků se blýská na lepší časy. Změnu by totiž mohlo přinést zavedení nového formátu terrestrické digitální televize, známého pod zkratkou DVB-T2.

Podobnost s označením nejmodernějšího přenosového formátu satelitní televize, tj. se systémem DVB-S2 není náhodná: v obou případech byl vývoj od jejich předchůdců (tj. DVB-S a DVB-T) motivován potřebou zefektivnit přenos tak, aby se dosáhlo zvýšení přenosové kapacity daných kmitočtových kanálů i větší flexibilitu v jejich užití. K tomu je u DVB-T2 oproti DVB-T aplikována řada zásadních změn, které kýžený pokrok zajistí.

Systém DVB-T2 využívá v přenosovém kanále modulaci COFDM s velkým počtem kmitočtů subnosných (stejně jako DVB-T). Základní odlišnosti v parametrech mezi DVB-T a DVB-T2 jsou následující:

Přibyla vnitřní modulace 256 QAM a s tím související tři nové poměry délky ochranného intervalu - 19/256, 19/128 a 1/128, objevila se čtveřice dalších FFT módů 1k, 4k, 16k a 32k. Mód s nejnižším počtem nosných 1k, 2k nebo 4k je vhodný pro mobilní příjem, kdy se díky velkým vzájemným odstupům jednotlivých nosných neuplatňuje Dopplerův jev. Mód 32k je naopak vhodný pro stacionární příjem, doba trvání jednoho symbolu v tomto módu je 4 ms a maximální ochranný interval může být 1/8.

Výraznou odlišností od DVB-T je použití jiných metod zabezpečení proti chybám přenosu. Tady je použito obdobně jako u standardu DVB-S2 kódování LDPC (Low Density Parity Check) a BCH (Bose-Chaudhuri-Hocquengham). Tato kombinace zaručuje vynikající odolnost signálu vůči vysokým hladinám šumu a interferencím.

Zásadní inovací v DVB-T2 je možnost přenášet současně několik transportních toků v jednom televizním kanále - pomocí tzv. PLP (Physical Layer Pipes), které mohou nést zcela odlišné typy dat (např. kanály HDTV, SDTV, data pro mobilní příjem, ..., přičemž každý datový signál může v rámci jednoho frekvenčního kanálu využívat jiný druh modulace s odlišným kódovacím poměrem. Dle specifikace ETSI EN 302 755 V1.1.1 může být v jednom kanále využito až 256 PLP.

Další odlišností druhé generace systému pro pozemní digitální vysílání je použití modulace s pootočeným konstelačním diagramem. To umožňuje správnou demodulaci i u signálu, který je přenosem značně degradován.

Tato - pro laika těžko srozumitelná - opatření vedou k výsledkům zcela zřejmým: do jednoho digitálního multiplexu (kanálu) se vejde výrazně větší počet televizních programů (platí samozřejmě i pro HD), což učiní jejich přenos ekonomicky podstatně výhodnějším.

Pro umožnění příjmu nového standardu bude třeba přijímač, který bude nové normě "rozumět", tj. jeho tuner bude uzpůsoben ke zpracování DVB-T2.

O tom, že jde o záležitost, která je pro běžného diváka zajímavá svědčí to, že v Evropě se s DVB-T2 již delší dobu nejen experimentuje, ale dnes už pravidelně vysílá. První zemí, kde takto bylo vysílání DVB-T2 zavedeno je od r.2009 Velká Británie. Nedávno bylo spuštěno testovací vysílání DVB-T2 společností ARD a BR a to s významným pokrytím, v německé spolkové zemi Bavorsku (přitom ještě relativně nedávno se zdálo, že Německo se cestou DVB-T2 vydávat nebude). V sousedním Rakousku běží obdobné vysílání z vysílače ve Vídni na kanále E60. Signál tohoto vysílače, jehož multiplex obsahuje programy ORF1 HD, ORF2 HD a Sevus TV je dosažitelný i na jižní Moravě, jsou to programy,o které je zde tradičně zájem, přitom v HD rozlišení nejsou jiným způsobem dostupné.

Je zřejmé, že po letech "nejasného přešlapování" je také u nás v plném běhu příprava na využití možností, které DVB-T2 nabízí. Společnost České radiokomunikace provozuje testovací vysílání s menšími přestávkami od r. 2010, v současné době jsou v provozu vysílače v oblasti Prahy a Plzně, jejich multiplex nese HD programy ČT1, ČT4, Prima a BARRANDOV. Lze očekávat, že v brzké budoucnosti se pokrytí signálem DVB-T2 rozšíří.

Ing. Petr Buchta
Omko Digital a.s.
11.10.2012


Přejít na stránku o digitálním vysílání DVB-T2


Pro příjem DVB-T2 z naší nabídky doporučujeme:

Přejít na úvodní stránku
Vyhledávání

Zobrazit zboží v akci
Katalog zboží
Přijímače
Moduly, karty
Antény, paraboly
Rozvod signálu
Držáky, stožáry
Elektro, Audio, PC
Zákaznický servis
Informace o stavu objednávky
Informace o stavu reklamace
Sledování zásilky
Potřebuji poradit

Proč nakupovat u nás?


logo Omko Digital

Novinky a slevy na Váš email

Pravidelné informace o aktuálních slevách, odměnách a speciálních akcích přímo do Vaší emailové schránky.
Vyplňte Váš email: Jak na to?

© 2003-2023 Omko Digital a.s., Developed by Robert Zaborowski, Duševní vlastnictví. Tyto internetové stránky používají soubory cookie.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.