VYŘEŠÍME PŘÍJEM VAŠÍ TELEVIZE A ROZHLASU i bez dalších poplatků VYŘEŠÍME PŘÍJEM VAŠÍ TELEVIZE A ROZHLASU i bez dalších poplatků

Maloobchod, velkoobchod, dodání zboží do 24 hodin*
Omko Digital, a.s. - váš dodavatel anténní a satelitní techniky
27

Digitální vysílání DVB-T2 v ČR


nastupující standard současného digitálního vysílání DVB-T


logo DVB-T2

Přechod na nové vysílání DVB-T2

Článek byl aktualizován: 20.4.2017

Stále častěji se na nás zákazníci obrací s dotazy ohledně nového standardu vysílaní pozemní digitální televize DVB-T2. Vzhledem k tomu, že informacím, které se šíří směrem k veřejnosti, ne každý rozumí, pokusíme se v následujícím článku vysvětlit co to DVB-T2 je, proč se vlastně na tento nový standard vysílání přechází a co nám to přinese.

Co je to DVB-T2?

DVB-T2 je nový nastupující standard digitálního televizního vysílání prostřednictvím sítě pozemních vysílačů. V budoucnu tento standard nahradí současné DVB-T, ze kterého vychází. Stejně jako v DVB-T i v DVB-T2 jsou programy seskupovány do tzv. multiplexů. Přechod na DVB-T2 má být realizován prostřednictvím tří přechodových sítí (dvě celoplošné: Česká televize, České Radiokomunikace a jedna regionální síť).

Mohlo by vás také zajímat: Víte jaké DVB-T programy můžete zdarma přijímat ve vašem kraji?

Jaké jsou výhody DVB-T2 a proč se na něj přechází?

výhody DVB-T2 a proč se na něj přechází

Pro pozemní televizní vysílání byly původně vyhrazeny frekvence 470-865 MHz. Značná část těchto frekvencí již byla odebrána ve prospěch mobilních operátorů a jejich LTE internetu. Jedná se o tzv. 1. digitální dividendu (přechodné období, ve kterém se uvolňují původní frekvence pro nové digitální technologie), po které pozemnímu televiznímu vysílání zůstaly frekvence 470-790 MHz. Nyní je v běhu 2. digitální dividenda, která televiznímu vysílání odebere další část frekvencí a omezí pásmo na 470-694 MHz.

Uvedené zmenšení "prostoru" pro televizní vysílání je také hlavním důvodem přechodu na DVB-T2. Výhodou DVB-T2 jsou totiž nové kompresní standardy, díky kterým se zmenšuje velikost vysílaných dat. Výsledkem je buď možnost umístit do jednoho multiplexu více televizních programů (bez ztráty kvality) nebo možnost vysílat v lepší kvalitě - HD případně i Ultra HD rozlišení.

Další výhoda vyplývá z té předchozí - přechod na DVB-T2 a uvolnění části pásma pro služby mobilních operátorů nám přinese rozšíření LTE internetu a dalších služeb.

A pokud bude upřednostněna kvalita před kvantitou, mohli bychom se těšit i na lepší obraz - vysoké rozlišení.

Informace, že pokrytí signálem DVB-T2 bude horší než DVB-T, která se v souvislosti s přechodem na DVB-T2 objevuje, není pravda.

Jaké jsou nevýhody DVB-T2?

DVB-T2 bude oproti DVB-T náročnější na kvalitu přijímaného signálu - liší se totiž svými parametry (vnitřní modulace, ochranný interval nebo korekce chyb (FEC).

Současná zařízení vybavená tunery pro příjem DVB-T nelze pro příjem DVB-T2 použít. Diváci si tak budou muset (samozřejmě pouze v případě, že chtějí televizní signál přijímat z pozemních vysílačů) zakoupit buď nový televizor se zabudovaným tunerem, případně doplnit svoje stávající zařízení o set-top box.

Co potřebuji pro příjem DVB-T2?

Pro příjem DVB-T2 potřebujete televizor s vestavěným DVB-T2 tunerem nebo set-top box. To ale samo o sobě nestačí - daný přístroj musí podporovat také kódování H.265/HEVC. HEVC je zkratka pro High Efficiency Video Coding, což je standard videoformátu, který snižuje datový tok bez ztráty obrazové kvality.

DVB-T2 set top box

Dále je samozřejmostí kvalitní televizní anténa, případně celý anténní systém doplněný o anténní zesilovač, anténní rozbočovač a další prvky. Významnou roli také hraje správné nastavení a zapojení celého systému. Pokud si na instalaci netroufáte sami, rádi Vám pomůžeme. Objednat odbornou montáž.

DVB-T2 anténny

Zařízení, která nejsou vybavena DVB-T2 tunerem a zároveň nepodporují kodek H.265/HEVC nelze pro vysílání DVB-T2 v České republice použít. Pokud máte televizor nebo set-top box s tunerem DVB-T2 a podporou kódovaní H.264/AVC, nebude možné s takovým zařízením programy v DVB-T2 sledovat. To ale neznamená, že jsou takové přijímače k ničemu - televizor je možné dovybavit set-top boxem s H.265 a samotný set-top box H.264 vám může sloužit pro příjem klasického DVB-T, které bude ještě několik let vysílat souběžně s DVB-T2.

Mohlo by vás také zajímat: Nové příjímače pro příjem DVB-T2 v nabídce

Jaké programy je možné v DVB-T2 naladit?

Aktualizováno: 20.4.2017

Ke dni 20.4.2017 je možné přijímat 14 televizních programů v novém standardu digitálního vysílání DVB-T2. Konkrétně se jedná o stanice: Prima, Prima Cool, Prima Max, Prima Zoom, Barrandov TV, Kino Barrandov, Barrandov Plus, Óčko, Óčko Gold, Šlágr TV, TV Noe, Óčko Expres a Barrandov Family. Programová nabídka bude postupně rozšiřována. Síť DVB-T2 bude v následujících měsících rozšiřována i do dalších regionů republiky. Do března příštího roku 2018 by mělo být signálem pokryté celé území ČR. V blízké době přibudou i programy České televize ve vlastní přechodové síti.

DVB-T2 programy

Kde lze vysílání DVB-T2 naladit?

Aktualizováno: 20.4.2017

České Radiokomunikace zahájily vysílání v první části přechodové sítě Multiplex 12 DVB-T2. Do března příštího roku 2018 by mělo být signálem pokryté celé území ČR.

Přehled vysílačů, kmitočtů a výkonů pro vysílání DVB-T2 v přechodové síti - Multiplex 12:

Název vysílačeKanálPolarizaceVýkon [W]Stav
Praha – Žižkov31V31.622v provozu
Praha – Cukrák31H100.000v provozu
Brno – Hády28H10.000v provozu
Brno – Barvičova28V10.000v provozu
Ostrava – Hošťálkovice28H100.000v provozu
Ostrava – Slezská Ostrava, Hladnov28H3.162v provozu
Domažlice – Vraní vrch31H10.000v plánu
Cheb – Zelená hora31H19.962v plánu
Jihlava – Javořice28H100.000květen 2017
Liberec – Ještěd31H50.118červen 2017
Pardubice – Krásné28H100.000v plánu
Plzeň – Krašov31H100.000červen 2017
Ústí nad Labem – Buková hora31H39.810v plánu
Votice – Mezivrata28H31.622v plánu

Kolik to bude stát? Bude se za DVB-T2 platit?

Co se týče přechodu na DVB-T2, jedná se o významnou změnu, která bude vyžadovat určité investice jak na vysílací (technologie na vysílačích) tak i na přijímací straně (televizory a set-top-boxy).

Otázku, zda bude pozemní vysílání zpoplatněno nebo ne, nedokážeme zodpovědět. Provozovatelé vysílacích sítí mají samozřejmě zájem, aby terestrické vysílání zůstalo i nadále nejrozšířenějším způsobem příjmu televize. Neplacené vysílání obhajují i zástupci vlády a není divu - jedná se o nejrozšířenější způsob příjmu televizního signálu mezi voliči. Na druhé straně stojí velké komerční stanice, které nákladné vysílání přes pozemní vysílače nechtějí hradit, protože za vysílání svých programů přes satelit nebo kabelové společnosti také neplatí, ba co víc - dokonce dostávají zaplaceno za šíření jejich programů ve vysokém rozlišení HD. Jak se tedy celá situace vyvine, bude z velké části záležet na výsledcích jednání…

Můžu na novém DVB-T2 přijímači zpětně přijímat i současné vysílání DVB-T?

Ano. Přijímače (TV i set top boxy) pro příjem nového standardu vysílání DVB-T2 s kódováním H.265/HEVC umí zpětně přijímat i současné vysílání DVB-T a také kódování H.264/HEVC, které používají např. v Rakousku (multiplexy ORS Mux - A a ORS Mux - B). Z toho důvodu se investice do nového DVB-T2 přijímače určitě vyplatí. Souběžné vysílání stávajícího DVB-T vysílání a vysílání v novém standardu DVB-T2 by mělo trvat dva roky (2018-2020).

Umí můj přijímač/televizor DVB-T2? Jaký set-top box mám koupit?

Jak již bylo zmíněno, televizor nebo set-top box musí mít tuner DVB-T2 a dále musí podporovat kodek H.265/HEVC.

DVB-T2 kodek H.265/HEVC

České Radiokomunikace spustily vlastní certifikaci přístrojů, které prošly testem kompatibility s pozemním televizním vysíláním nové generace. Seznam takovýchto zařízení je zveřejněn na webu www.dvbt2overeno.cz.

Na experimentálním vysílání DVB-T2 v Praze jsme úspěšně otestovali také tyto set-top boxy a kombinované přijímače:

Zobrazit kompletní nabídku DVB-T2 set top boxů

Zobrazit kompletní nabídku kombinovaných přijímačů DVB-S2/DVB-T2

10 častých dotazů k DVB-T2 v ČR

FAQ

1. Když si koupím novou televizi s DVB-T2 H.265, dokáže zobrazit i současný formát DVB-T?

Ano, s novým televizorem DVB-T2 H.265 můžete přijímat současné DVB-T vysílání.

2. Mám satelit propojený s TV, budu si muset kupovat nový televizor DVB-T2?

Jestliže sledujete televizi přes satelitní vysílání, nepotřebujete televizor s tunerem DVB-T2.

3. Kdy začne vysílat DVB-T2?

Ke dni 20.4.2017 signál pokrývá Prahu a Střední Čechy, Brno a Ostravu. Síť DVB-T2 bude v následujících měsících dále rozšiřována i do dalších regionů republiky. Do března příštího roku 2018 by mělo být signálem pokryté celé území ČR.

4. Kdy skončí DVB-T?

K vypnutí stávajících DVB-T sítí by mělo dojít předběžně k 1.2.2021.

5. Jakou anténu koupit abych chytal DVB-T2?

Pro příjem DVB-T2 se používají stejné antény, jako pro příjem DVB-T. Jedná se tedy o anténu pracující v pásmu UHF.

6. Mám televizi DVB-T2, ale umí jen H.264. Pomůže nový firmware, aby TV uměla H.265?

Bohužel, absenci kódování H.265/HEVC nelze vyřešit pomocí nového firmware. Doporučujeme ke stávajícímu televizoru dokoupit set-top box s podporou H.265/HEVC.

7. Budu muset měnit anténu, se kterou nyní přijímám DVB-T, abych mohl chytat i DVB-T2?

Vaši stávající anténu lze použít i pro příjem DVB-T2.

8. Máme v domě společnou televizní anténu, bude nám automaticky fungovat DVB-T2 až bude dostupné?

To záleží na finálních kanálech, na kterých bude DVB-T2 ve Vaší lokalitě vysílat. Pokud jsou použity selektivní prvky pro současně používané kanály, dá se předpokládat, že bude nutná jejich výměna, případně přeladění. Ze zkušeností z první digitalizace nedoporučujeme správcům domů a samosprávám nechávat úpravy STA na poslední chvíli, měsíce před konečným termínem vypnutí bývají pořadníky na úpravy STA již plné. Informace o úpravách STA a případné objednání odborné montáže.

9. Jak naladit DVB-T2?

Pokud je u vás už dostupný signál DVB-T2 a máte televizor nebo set-top box s podporou DVB-T2/HEVC H.265, zvolte v menu vašeho přijímače manuální (ruční) ladění, nastavte přijímaný kanál (dle tabulky s přehledem vysílačů výše) a nechte proladit. V seznamu programů by se Vám měly objevit nově nalezené stanice. Druhou možností je automatické vyhledávání programů, které znovu naladí všechny multiplexy, jejichž signál je dostupný na vašem přijímacím zařízení.

10. Kdy bude testovací vysílání DVB-T2 v Brně?

Od 20.4.2017 je možné přijímat DVB-T2 vysílání v Brně na vysílačích Brno - Hády a Brno - Barvičova na kanále 28. Zároveň bylo spuštěno vysílání i v Ostravě.

Přejít na úvodní stránku

Vyhledávání

Zobrazit zboží v akci
Obrázkový katalog zboží
Přijímače
Moduly, karty
Antény, paraboly
Rozvod signálu
Držáky, stožáry
Elektro a PC
Ostatní
Zákaznický servis
Ještě než k nám zavoláte,
zkuste využít následující možnosti…

Informace o stavu objednávky
Informace o stavu reklamace
Sledování zásilky
Potřebuji poradit

Proč nakupovat u nás?


logo Omko Digital
© 2003-2017 Omko Digital a.s., Developed by Robert Zaborowski, Duševní vlastnictví. Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Spřátelené weby: www.parabola.cz
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.